Koszty utrzymania w Polsce

Waluta – wymiana i kursy walut

Polską walutą jest złoty (zł, PLN). Jeden złoty dzieli się na 100 groszy (1 zł = 100 gr). W obiegu znajdują się banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł oraz monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 gr oraz 1, 2, 5 zł.

 

Wymiany walut można dokonać w licznych kantorach lub bankach. Punkty wymiany walut zlokalizowane są zazwyczaj w centrach miast, na dworcach, lotniskach, w niektórych hotelach oraz miejscach o wzmożonym ruchu turystycznym.

 

Aktualne kursy wymiany wg NBP: www.nbp.pl/kursy/kursya.html

Ceny

Ceny artykułów spożywczych w Polsce nie są wysokie, najtańsze zakupy zrobimy w hipermarketach i na targowiskach, nieco drożej będzie w małych sklepach. Przykładowe produktów spożywczych:

  • Chleb: 2-3 zł
  • Woda 1,5l: 2-3 zł
  • Mleko: 2,5 zł
  • Hamburger: 5-10 zł
  • Coca Cola 0,5l: 2,5zł
  • Kawa: 5-15 zł

 

To ile wydamy w restauracji zależy od jej standardu i lokalizacji. W najtańszych miejscach zjemy jednodaniowy obiad za 10-20 zł, w lokalach o wyższym standardzie za 3 daniowy posiłek zapłacimy od 50 zł wzwyż. Na stronie www.zomato.com znajdziemy podział lokali gastronomicznych ze względu na rodzaj kuchni, przedział cenowy i ich usytuowanie wraz z przydatnymi komentarzami bywalców restauracji.

 

Życie nocne najdroższe jest w stolicy i dużych miastach, wstęp do lokalu kosztuje 5 – 30 zł, za 0,5l piwa zapłacimy 7 – 13 zł, 15 – 30 zł za drink. Bilety do kina to wydatek 15 – 25 zł, drożej bo około 30 – 100 zł będzie kosztować wyjście do teatru, opery czy na koncert.

 

Targowanie się i napiwki

W Polsce zwyczaj targowania ceny nie jest bardzo rozwinięty. W centrach handlowych i sklepach sieciowych kupujący raczej nigdy nie negocjują ceny ze sprzedającym. Jedynie w przypadku kupowania drogiego produktu (np. sprzętu RTV) można próbować wynegocjować korzystniejszą cenę. Kupujący mogą natomiast negocjować cenę na bazarach, targowiskach czy kiermaszach. Szczególnie jeśli kupić chcemy rękodzieło czy antyki. Przy odrobinie wysiłku możemy „dogadać się" i uzyskać naprawdę dobrą cenę.

 

Napiwki nie są w Polsce obligatoryjne i nie ma obowiązku ich wręczania. Należy robić to tylko gdy jest się zadowolonym z obsługi. Zwyczajowo wielkość napiwku sięga 10% wysokości rachunku, w lepszych restauracjach zdarza się, że zostaje on automatycznie doliczony do rachunku jako opłata za serwis. Napiwki dla obsługi hotelowej mogą wynosić od 5 do 20 zł w zależności od standardu hotelu, w którym się zatrzymujemy. W Polsce nie ma zwyczaju dawania napiwków taksówkarzom.

Zakupy

W dużych miastach i miasteczkach Polski znajdują się super i hipermarkety, centra handlowe oraz sklepy osiedlowe. Godziny otwarcia sklepów mogą się różnić w zależności od miasta lub okolicy.

Centra handlowe i hipermarkety

Centra handlowe otwarte są od 10:00 do 22:00, hipermarkety zazwyczaj od 8:00 do 22:00. W większości centrów handlowych znajdują się supermarkety, restauracje, kina, sklepy z upominkami itp. Dlatego centra handlowe stały się miejscem najczęściej odwiedzanym przez kupujących, jak również miejscem spotkań znajomych i przyjaciół.

Sklepy lokalne i stacje benzynowe

Zarówno w dużych miastach i małych miasteczkach istnieją na osiedlach mieszkaniowych sklepy, gdzie można kupić art. spożywcze i przemysłowe. Większość z nich jest otwarta od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:00 lub 8:00 do 18:00 oraz w soboty do godziny 14:00, a w niedziele zazwyczaj są zamknięte.

 

Jeżeli potrzebujesz podstawowych produktów o bardzo późnej porze, najlepszym rozwiązaniem są zakupy na stacjach benzynowych, które otwarte są 365 dni w roku, przez 24 godziny na dobę nawet w święta kościelne i państwowe.

Bazary

Bardzo popularne w Polsce są bazary, gdzie można kupić świeże owoce i warzywa, a także wiele innych różności. Bazary są czynne od poniedziałku do soboty, znajdują się przy dużych osiedlach mieszkaniowych.

Cepelia

Pamiątki z Polski takie jak biżuteria z bursztynów, antyki, czy polskie rękodzieła można kupić w galeriach umieszczonych zazwyczaj w zabytkowych częściach miasta. W zabytkowych centrach większych miast jest wiele galerii sztuki specjalizujących się np. w biżuterii z bursztynów, polskich rękodziełach, antykach. Sklepy “Cepelia” oferują wyroby rękodzieła artystycznego: kilimy, gobeliny, dywany, meble, ceramikę, rzeźbę, malarstwo, wyroby wiklinowe, szkło, biżuterię, wyroby ze skóry itp.