Tradycje studenckie

Studia to czas zdobywania wiedzy, którą będziemy wykorzystywać w przyszłej pracy zawodowej. To także czas kiedy nawiązujemy nowe znajomości, przyjaźnie. Sprzyjają temu wspólne biesiadowanie w ramach wielu imprez, podczas których codzienne obowiązki schodzą na plan dalszy.

Juwenalia - najważniejsze wydarzenie roku akademickiego kiedy uczelnią i miastem rządzą studenci. Barwny pochód na Rynek Główny, koncerty, kabaretony, imprezy sportowe to tylko część juvenaliowych atrakcji.

Beanalia, czyli otrzęsiny studentów I-go roku. Podczas tej imprezy nowoprzyjęci studenci wstępują w pełni w szeregi braci studenckiej. Atrakcji zawsze nie brakuje, a młodzieńcza inwencja ich autorów powoduje, że nigdy się one nie powtarzają.

Babski comber to stara, krakowska tradycja. W Akademii Górniczo-Hutniczej wiąże się ona z Barbórką, czyli świętem stanu górniczego. Podczas niego kobiety biesiadują na Babskim combrze, natomiast mężczyźni świętują w ramach Karczmy piwnej.

Ważnym elementem tradycji są także bale organizowane cyklicznie przez Wydziały. Bal Ceramika, Elektryka, Mechanika to tylko kilka z nich. To świetna okazja by zrozumieć, że student i wykładowca to tacy sami ludzie z krwi i kości.

A kiedy brać studencka znudzi się i zmęczy zaduchem lokali wyjeżdża byle dalej od miasta, wyjazdy swe nazywając rajdami. Przyznać trzeba, że te masowe przegrupowania młodzieży coś wspólnego z rajdami mają. Niestety czasami nawet zbyt krótkie odcinki trasy są w stanie z uczestników wycisnąć siódme poty ;-)